Bezdech dzierżoniów

Przyczyny a przy tym konsekwencje bezdechu sennego

Sporo osób cierpi na rozmaitego rodzaju zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości wypadków tyczą się one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z systemem w czasie snu jest też nadzwyczaj kluczowe przy szukaniu powodów zakłóceń snu. 
Przebieg snu jest głęboko zaburzony w wypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest choróbskiem, które zostało jeszcze przyzwoicie poznane. Zdecydowana większość ludzi, które cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w krańcowych wypadkach może doprowadzić do poważnych skomplikowań, włączając w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest zwłaszcza wynikiem zwiotczenia mięśni języka oraz gardła. Na co dzień zwiotczenie to jest niezauważalne, jednakże w nocy, podczas przyjęcia pozycji leżącej do snu a także przy stopniowym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się podczas zasypiania, zwiotczałe mięśnie języka a przy tym gardła naturalnie się zapadają. Sprawia to, że przepływ powietrza do płuc jest potężnie okrojony, albo ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi niezmiernie szybko spada, a rośnie zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego a także bardzo nieprzyjemnego wybudzenia. W czasie jednej nocy taka okoliczność może powtórzyć się wielokrotnie.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, choć ludzie cierpiący na bezdech senny przeważnie skarżą się też na koszmary nocne, które są prawdopodobnie skutkiem chwilowego niedotlenienia. Ta częściowa utrata pamięci sprawia niemniej jednak, że bezdech jest nadzwyczaj kłopotliwy do zdiagnozowania. Po wielokroć lepszą oznaką tego, że występuje problem jest bardzo głośne chrapanie, na które cierpi niezmiernie dużo osób zmagających się z bezdechem. Porywcze przerwy w chrapaniu, jakie występują w trakcie ataku bezdechu, w wielu przypadkach alarmują małżonka śpiącego wspólnie z chorym, co umożliwia dostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca przyczyn, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Niesłychanie często są to również osoby cierpiące na znaczącą nadwagę czy też osoby śpiące na wznak. Alkohol i niektóre środki nasenne również mogą w dużej mierze przyczynić się do nasilenia zwiastunów bezdechu
Bezdech senny jest tak niebezpieczny z powodu niedotlenienia, które budzi. Może owocować różnorodnego typu uszkodzenia w ciele, nadwątla także serce, dlatego też z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
Aby stwierdzić nieprawidłowości anatomiczne, które wyzwalają bezdech, trzeba przeprowadzić badanie endoskopowe. Leczenie przebiega w zależności od tego co wykaże to badanie. Aczkolwiek należy pamiętać, że przy odpowiedniej diagnozie dodatkowo szybkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie dać rdę.


Możliwość komentowania jest wyłączona.