Analizy statystyczne tyczyn

Analizy statystyczne przystępne dla każdego

Nie bez powodu matematyka uznawana jest za królową wszystkich nauk. Bez matematyki żadna dziedzina techniczna albo dziedzina przyrodnicza nie mogłaby jak egzystować. Wszystko bowiem w końcu opiera się na liczbach i obliczeniach. Bez liczb ludzie nie umieją wiarygodnie i obiektywnie opisywać rzeczywistości. 
Do wszystkich doznań mogą wkraść się błędy, które wynikają albo z braku dokładności a także szczegółowości badacza albo z bliżej niepoznanych, zewnętrznych czynników. Występuje zatem problem jak stwierdzić, które wyniki są mylne, a które wyniki są autorytatywne? Na ratunek badaczom napływa wtedy statystyka, przedmiot prawdopodobnie najmniej lubiany na większości kierunków technicznych, ale jednak kompletnie nieodzowny przy przeprowadzaniu jakichkolwiek badaniach naukowych. Analizy statystyczne służą jako wyznacznik między tym, co jest rezultatem prawdziwym, a co wynikiem wypadku bądź błędu. U podstaw każdej analizy statystycznej jest teoria prawdopodobieństwa i to dzięki niej jest się w stanie odtrącić pomiary, które najprawdopodobniej są nieistotne statystycznie. Mówiąc jednak o prawdopodobieństwie warto niemniej jednak pamiętać, że zawsze jest ryzyko, że zignorowany wynik był mimo wszystko pewny – jest to powód dla którego wszystkie eksperymenty powinny być robione w parokrotnych ponowieniach. Bez powtórzeń nawet analizy statystyczne nie ocaliłyby przed przyjmowaniem błędnych wyników jako prawdziwe. 
We obecnych czasach panują komputery, które umożliwiły prędki rozwój w statystyce. Niepotrzebne są już tablice, rozkłady prawdopodobieństwa i tony papieru do długich a także z reguły nadzwyczaj uciążliwych wyliczeń. Komputer jest w stanie znaleźć wynik w ciągu kilku sekund i to ze znikomym prawdopodobieństwem popełnienia błędu. 
Analizy statystyczne mogą być wykonywane przez dużo programów komputerowych, poniektóre z nich istniejące na każdym komputerze. Aczkolwiek w szczególnych wypadkach fachowe oprogramowanie do analizy statystycznej może być wymagane. Jest tak przy zaawansowanych badaniach naukowych, bądź w trakcie prób klinicznych przy badaniu nowego leku. Zatem analizy statystyczne bez ustanku się rozwijają a przy tym stają się coraz to bardziej skrupulatne a przy tym szybkie. 
W razie potrzeby, występuje niesłychanie wiele firm, które wprawnie zajmują się analizą statystyczną. Przyjmują zlecenia z różnorodnych dziedzin techniki, medycyny oraz przemysłu i stosują w nich analizy statystyczne do potwierdzenia miarodajności różnorodnego rodzaju danych. Pokazuje to jak uniwersalne i niezbędne są analizy statystyczne – bez nich bowiem, niemożliwe byłoby wyszukać prawdziwą odpowiedź na żadne zagadnienie naukowe.


Możliwość komentowania jest wyłączona.